Muud lood
22.08.16

Õllemaailma anarhistid ehk 9 radikaalset pruuli

Õlu on uskumatult võimalusterohke märjuke. Muutes kõigest üksikuid komponente, suudavad õllemeistrid luua erakordseid maitseid ja aroome. Kui suurem osa õlleavastusi on mekilt huvitavad ja sisult kvaliteetsed, siis mõnikord panevad saadud tulemused pruulmeistreid ja sommeljeesid aga pisarsilmi rääkima õlle “puhtusest” ja “õigetest” maitsetest. Järgmised 9 hullumeelset õlut saadavad Reinheitsgebot’i ja teised köögiõlled seenele ning embavad südamlikult ebatraditsioonilisi meetodeid, mida võimalusterohkes ja loomingulises pruulikunstis kasutatakse.

 

Suntory, Precious (JAP), 5,0%

Kas naudid õlut, kuid kardad ka varajast vananemist? Siis sulle kindlasti meeldib see hele laagriõlu, mille peamiseks müügiargumendiks on igavene noorus. Preciousi põhikomponendiks on kollageen. Jah, kollageen! Jaapanlased on leidnud viisi, kuidas nauditavalt tarbida kõige rikkalikumat proteiini. Esmalt pruuliti seda õlut Jaapanis Hokkaido külas ning see oli suunatud eelkõige naistele. Õlut reklaamiti üpris šovinistlikku sloganiga: Guys can tell if a girl is taking collagen or not. Precious maitseb nagu tüüpiline hele lager ja sellesse lisatud kollageen peaks muutma tarbijad nooremaks ning puhastama nende nahka.

20150127_precious_TOP

 

Tom Seefurth’s, Mamma Mia Pizza Beer (USA), 6,1%

Pitsa ja pruul on peaaegu et alati ideaalne kooslus, nii et miks mitte liita need ka õlleklaasis? Just seda tegid asjaarmastajad Tom ja Athena Seefurth 2006. aasta südasuvel. Seefurthid küpsetasid suure Margarita pitsa ja leotasid seda õlles nagu teepakki kuumas vees. Tänu basiilikule, oreganole, tomatile ja küüslaugule maitseb pruul täpselt nagu maitseelamus pitsarestoranis.

mamma_mia_pizza_beer

 

Rogue Ales, Rogue Beard Beer, Belgian Ale (USA), 5,6%

Kuna iga stereotüüpne väikepruulija kannab näos üpris arvestatavat karvkatet, otsustasid Ashlandis asuva Rouge Ales’i pruulikoja õllemeistrid valmistada pruuli, mis seda nähtust uhkelt esindaks. Nad saatsid White Labsi uurimiskeskusesse 9 lopsakat näokarva ja said vastu pärmi, mis oli geneetiliselt põimitud pruulmeistri enda habemega. Saadud pärmist pruuliti värskendav märjuke mis ristiti Beard Beer’iks. Siit õppetund. Kui inimesed virisevad, et võimas habe või vurrud segavad nende igapäevaseid tegevusi, siis teadku nad, et on võimalik, et ühest tagasihoidlikust näokarvast võib saada koostisosa nende lemmikpruulis.

rogue-beard-beer-xl

 

Mikkeller Beer, Geek Brunch Weasel, Imperial Stout (DEN), 10,9%

See õlu on pruulitud väljaheitest, troopilise närilise väljaheitest. Tsiibet, nirgitaoline näriline, elab Aasia ja Aafrika vihmametsades ning toitub ainult kohviubadest. Peale söömist toimub seedimisprotsess, mille tulemusel jätab ta Mikkelleri pruulikoja pruulmeistritele väikseid pruune kingitusi. Kingitud pabulad aitavad Mikkelleril pruulida üht hullumeelseimat Imperial Stout’i, mis maamunal nähtud. Nii et kui sa ei karda väikest pabulat, siis täida oma kohustus õllenautijana ja proovi üks sõõm Mikkellerit.

6126932480_2396fac61b_b

 

Dock Street Brewpub, Walker, American Strong Ale (USA), 7,2%

Õllemaailm on pidevas muutumises ning püüab alati sammu pidada popkultuuri iidolitega. Seetõttu on üks huvitavamaid austusavaldusi teleseriaalile The Walking Dead pruulikoja Dock Street toodang Walker. Tume, suitsuse järelmaitsega pruul, mille üheks peakomponendiks on värsked kitseajud. Proovida vaid suurima tahtmise juures.

dock-street-walker-brain-beer-590x330

 

BrewDog, The End of History, Eisbock (UK), 55,0%

Legendaarsed pruulmeistrid BrewDogi pruulikojast on tuntud oma revolutsioonilise loomingu poolest. Nende üheks lipulaevaks on 55% alkoholisisaldusega õlu The End of History. Selle hirmuäratav alkoholisisaldus oli kindlasti muljetavaldav, kuid mitte pruuli huvitavaim osa. The End of History tegi unustamatuks tema välimus, sest lisaks tavalisele klaaspudelile oli märjuke kaunistatud ülikondades oravate topistega. Tundub, et loeb mitte sisu, vaid välimus, sest kokku pruuliti seda õlut ainult 11 pudelit ja iga pudeli hind ulatus 650-900 dollarini.

1439812132TheEndofHistoryscontroversialbottles

 

Wynkoop Brewing Co. Rocky Mountain Oyster Stout, Foreign Stout (USA), 7,5%

Mõnikord on vaja suuri mune, et pruulida üks kummaline ja kordumatu õllenauding. Denveris paiknev Wynkoop Pruulikoda võttis seda ütlust natuke liiga otseselt ja pruulis Rocky Mountain Oyster Stout’i kasutades värskeid pullimunandeid. Pruulil on oodatavalt lihane maitse ja see sobib hästi mahlase steigi või punase lihaga.

wynkoop

3 Sheeps Brewery, Nimble Lips Noble Tongue Series #3 with Squid Ink, Black IPA (USA), 6,2%

Enamik IPAsid lubavad kas humalarikast maitset, tsitruselist üllatust või humala ja linnaste unustamatut harmooniat. Mõned pruulid kõnnivad aga teistsugust rada. Wisconsinis resideeruv 3 Sheeps pruulikoda sobib suurepäraselt eelmainitud vähemusse, sest nende väiksearvuline Nimble Lips Noble Tounge tootesari peidab endas IPAt, mis pruulitud kalmaaritindiga. Tint lisab pruulile soolasust ja muudab õlle kuldpruuni välimuse mudaselt halliks.

3-Sheps-Nimble-Lips-Noble-Tongue

 

Short’s, Bloody Beer, Spice/Herb/Vegetable (USA), 7,0%

Michigani pruulikoda Short’s võttis Bloody Mary ja pruulis selle baasil tomatitest, mustast piprast, selleriseemnetest ja redisest 7% õlle Bloody Beer. Meistrid soovitavad seda verise välimusega pruuli juua toatemperatuuril, sest siis olla tunda enim vürtse ja maitseid.

 

Kõik eelnimetatud pruulid annavad meile aimu pruulimisega kaasnevast loomingulisest vabadusest, mis on samaaegselt nii värskendav kui ka hirmutav. Artikkel tõlgitud Beer Connisseur veebilehel avaldatud “Strange Brews – The 10 Weirdest Beer Ingredients” artikli järgi.( https://beerconnoisseur.com/articles/strange-brews-10-weirdest-beer-ingredients ).